Skip to content

Lida St(Block 2294 Lot 7)Trenton, NJ 08610

Built 1927
Vacant Land

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Aug 10, 2020

Property Information

Block2294
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page195

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$3,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$106+7.0%
2024$99+1.2%
2023$98-10.9%
2022$110+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

DeedBook 6411, Page 77Recorded8/13/2020

Property Sale

Sale
$4,000

From:

To:

DeedBook 6292, Page 645Recorded7/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$3,000
DeedBook 2162, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1927