Skip to content

402 Hunt Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$52,005
Last Sale Date
Jan 10, 2000

Property Information

Block2312
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page196

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,022
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
23%
Improvement Value:$115,200
77%
Total Assessment$149,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,254+6.7%
2024$4,925+1.2%
2023$4,865-10.9%
2022$5,462+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$52,005
DeedBook 3989, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1940