Skip to content

1931 Genesee StTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 3, 2016

Property Information

Block2317
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page244

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,744
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
19%
Improvement Value:$138,500
81%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,026+6.7%
2024$5,648+1.2%
2023$5,580-10.9%
2022$6,264+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$255,000

From:

To:

Sq Ft2,744DeedBook 6256, Page 853Recorded10/18/2016

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 2132, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1900