Skip to content

406 Parkinson AveTrenton, NJ 08610

Built 1900
Church/Charitable

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
May 15, 1992

Property Information

Block2323
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,462
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
12%
Improvement Value:$218,500
88%
Total Assessment$249,400

Tax History

YearProperty taxesChange
1998$2,094
Property History

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 2613, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1900