Skip to content

429 Wilfred AveTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2002

Property Information

Block2323
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,100
29%
Improvement Value:$62,300
71%
Total Assessment$87,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,080+6.7%
2024$2,887+1.2%
2023$2,852-10.9%
2022$3,201+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940