Skip to content

218 Randall Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1928

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Mar 7, 2014

Property Information

Block2333
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page270

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,629
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
27%
Improvement Value:$74,500
73%
Total Assessment$102,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,594+6.7%
2024$3,369+1.2%
2023$3,328-10.9%
2022$3,736+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,629DeedBook 6189, Page 143Recorded3/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1928