Skip to content

226 Randall AveTrenton, NJ 08610

Built 1985

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Mar 13, 2023

Property Information

Block2333
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page270

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
21%
Improvement Value:$122,300
79%
Total Assessment$154,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,455+6.7%
2024$5,113+1.2%
2023$5,051-10.9%
2022$5,670+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 6517, Page 1882

Property Sale

SaleMulti
$226,000
DeedBook 4959, Page 281

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 4118, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 2204, Page 43