Skip to content

2053 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block2340
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page245

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,551
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,100
26%
Improvement Value:$350,800
74%
Total Assessment$472,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,665+6.7%
2024$15,620+1.2%
2023$15,431-10.9%
2022$17,322+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 6186, Page 1615Recorded1/24/2014

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 2530, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1940