Skip to content

2637 S Clinton AveTrenton, NJ 08610

Built 1937

Last Sale Price
$116,633
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block2343
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page244

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,543
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
20%
Improvement Value:$122,600
80%
Total Assessment$153,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,409+6.7%
2024$5,070+1.2%
2023$5,009-10.9%
2022$5,623+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$116,634
Sq Ft1,543DeedBook 6426, Page 1264Recorded1/6/2021

Property Sale

SaleMulti
$69,000
DeedBook 6171, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1937