Skip to content

131 Westcott AveTrenton, NJ 08610

Built 1959

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Apr 30, 2007

Property Information

Block2359
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page272

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
24%
Improvement Value:$112,000
76%
Total Assessment$147,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,194+6.7%
2024$4,869+1.2%
2023$4,810-10.9%
2022$5,399+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 5621, Page 191

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4198, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1959