Skip to content

659 Independence Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 19, 2022

Property Information

Block2408
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
28%
Improvement Value:$120,100
72%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,906+14.1%
2024$5,176+1.2%
2023$5,113-11.2%
2022$5,756+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,044DeedBook 6505, Page 792Recorded11/1/2022

Property Sale

SaleMulti
$165,500
DeedBook 6157, Page 1081

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5272, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1953