Skip to content

33 Westcott Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1942

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Jan 31, 2011

Property Information

Block2359
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page272

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
19%
Improvement Value:$152,600
81%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,608+6.7%
2024$6,193+1.2%
2023$6,118-10.9%
2022$6,868+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$167,000
DeedBook 6093, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1942