Skip to content

1776 Exton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 13, 2011

Property Information

Block2471
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SM G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
26%
Improvement Value:$175,100
74%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,320+6.7%
2024$7,798+1.2%
2023$7,704+4.1%
2022$7,397+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 6134, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1952