Skip to content

2 Emanuel StTrenton, NJ 08610

Built 1951

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Aug 6, 1998

Property Information

Block2090
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page170

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
17%
Improvement Value:$160,200
83%
Total Assessment$193,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,569+7.0%
2024$6,141+1.3%
2023$6,064-11.3%
2022$6,838+9.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 3422, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1951