Skip to content

8 Westcott Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Jun 15, 2004

Property Information

Block2360
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page272

Building Details

Building Class17
Description1S CB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,383
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,100
23%
Improvement Value:$117,000
77%
Total Assessment$152,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,360+6.7%
2024$5,024+1.2%
2023$4,963-10.9%
2022$5,571+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$238,000
DeedBook 4816, Page 183

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 2833, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1940