Skip to content

332 Lafayette Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block2339
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page245

Building Details

Building Class17
Description2SF G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,597
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,700
18%
Improvement Value:$149,100
82%
Total Assessment$182,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,442+6.7%
2024$6,038+1.2%
2023$5,965-10.9%
2022$6,696+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000
Sq Ft1,597DeedBook 6484, Page 63Recorded5/2/2022

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 4705, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1920