Skip to content

741 Schiller AveTrenton, NJ 08610

Built 1900
Other Exempt

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Nov 20, 2007

Property Information

Block2364
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page271

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
14%
Improvement Value:$195,500
86%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$6,948+2.6%
2013$6,774+1.1%
2012$6,702+2.2%
2011$6,558+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$258,000
DeedBook 5761, Page 124

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 2845, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1900