Skip to content

717 Schiller AveTrenton, NJ 08610

Built 1889

Last Sale Price
$327,500
Last Sale Date
May 29, 2021

Property Information

Block2364
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page271

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,172
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
14%
Improvement Value:$192,100
86%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,915+6.7%
2024$7,419+1.2%
2023$7,329-10.9%
2022$8,227+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$327,500
Sq Ft2,172DeedBook 6449, Page 864Recorded7/23/2021

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft2,172DeedBook 6304, Page 904Recorded10/23/2017

Property Sale

SaleMulti
$272,000
DeedBook 5539, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1889