Skip to content

729 Schiller AveTrenton, NJ 08610

Built 2007

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block2364
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page271

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,131
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
12%
Improvement Value:$238,200
88%
Total Assessment$270,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,501+6.7%
2024$8,905+1.2%
2023$8,797-10.9%
2022$9,875+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft2,131DeedBook 6560, Page 493Recorded6/26/2024

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,131DeedBook 6316, Page 577Recorded2/7/2018

Property Sale

SaleMulti
$302,000
DeedBook 6006, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 5052, Page 155

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 4453, Page 87