Skip to content

2104 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Nov 8, 2013

Property Information

Block2368
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page245

Building Details

Building Class17
Description2S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,400
15%
Improvement Value:$155,600
85%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,449+6.7%
2024$6,044+1.2%
2023$5,971-10.9%
2022$6,703+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft1,918DeedBook 6182, Page 872Recorded11/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1925