Skip to content

169 Westcott AveTrenton, NJ 08610

Built 1968

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Aug 24, 1994

Property Information

Block2371
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page274

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
17%
Improvement Value:$203,100
83%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,613+6.7%
2024$8,073+1.2%
2023$7,975-11.2%
2022$8,977+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 2849, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1968