Skip to content

185 Westcott Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1957

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jan 2, 2018

Property Information

Block2371
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page274

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,542
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,400
15%
Improvement Value:$246,100
85%
Total Assessment$288,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,167+6.7%
2024$9,529+1.2%
2023$9,414-11.2%
2022$10,597+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,542DeedBook 6312, Page 962Recorded1/3/2018

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 6312, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1957