Skip to content

175 Westcott Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1962

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 10, 2015

Property Information

Block2371
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page274

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
15%
Improvement Value:$223,300
85%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,279+6.7%
2024$8,697+1.2%
2023$8,591-11.2%
2022$9,671+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 6216, Page 714Recorded4/20/2015

Property Sale

SaleMulti
$373,000
DeedBook 5227, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1962