Skip to content

115 Lake AveTrenton, NJ 08610

Built 1918

Last Sale Price
$320,500
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block2376
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page271

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
16%
Improvement Value:$174,700
84%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,358+6.7%
2024$6,897+6.2%
2023$6,493-10.9%
2022$7,289+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,500
Sq Ft2,152DeedBook 6467, Page 1775Recorded12/15/2021

Property Sale

SaleMulti
$214,500
DeedBook 4336, Page 35

Property Sale

SaleMulti
$134,500
DeedBook 3111, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1918