Skip to content

225 Ruth Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Aug 5, 2010

Property Information

Block2379
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page247

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
35%
Improvement Value:$101,400
65%
Total Assessment$156,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,501+6.7%
2024$5,156+1.2%
2023$5,094-11.2%
2022$5,734+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 6067, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1950