Skip to content

167 Samdin BlvdTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Feb 3, 2022

Property Information

Block2379
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page247

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,389
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
30%
Improvement Value:$138,600
70%
Total Assessment$196,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,914+6.7%
2024$6,480+1.2%
2023$6,402-11.2%
2022$7,206+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,389DeedBook 6475, Page 18Recorded2/10/2022

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 5214, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 3744, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1950