Skip to content

245 Ruth AveTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Oct 26, 2016

Property Information

Block2379
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page247

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,700
38%
Improvement Value:$95,800
62%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,445+6.7%
2024$5,103+1.2%
2023$5,041-11.2%
2022$5,675+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 6269, Page 1691Recorded12/5/2016

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 6029, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1950