Skip to content

306 Lillian AveTrenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Jul 28, 2020

Property Information

Block2379
Lot78
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page248

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
29%
Improvement Value:$136,600
71%
Total Assessment$191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,756+6.7%
2024$6,332+1.2%
2023$6,255-11.2%
2022$7,041+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 6410, Page 1517Recorded8/11/2020

Property Sale

SaleMulti
$215,500
DeedBook 5872, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1960