Skip to content

659 Field Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1992

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block2380
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page224

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,332
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
16%
Improvement Value:$173,000
84%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,252+6.7%
2024$6,798+1.2%
2023$6,715-10.9%
2022$7,538+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 6283, Page 1523Recorded5/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1992