Skip to content

732 Hunt Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1935

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Sep 17, 2013

Property Information

Block2383
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page224

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
22%
Improvement Value:$107,600
78%
Total Assessment$137,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,856+6.7%
2024$4,552+1.2%
2023$4,496-10.9%
2022$5,048+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$36,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 6179, Page 354Recorded9/23/2013

Property Sale

SaleMulti
$9,000
DeedBook 2184, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1935