Skip to content

156 Watson AveTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Apr 8, 2010

Property Information

Block2117
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page165

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,333
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
26%
Improvement Value:$113,300
74%
Total Assessment$152,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,385+6.7%
2024$5,047+6.6%
2023$4,736-3.4%
2022$4,904+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 6049, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1930