Skip to content

340 Borden AveTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$68,500
Last Sale Date
Apr 19, 1999

Property Information

Block2384
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page200

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
22%
Improvement Value:$143,400
78%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,477+6.7%
2024$6,071+4.1%
2023$5,831-10.9%
2022$6,546+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$68,500
DeedBook 3600, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1955