Skip to content

631 Ridge AveTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block2384
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page200

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
15%
Improvement Value:$172,100
85%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,129+6.7%
2024$6,682+35.0%
2023$4,950-10.9%
2022$5,557+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,482DeedBook 6480, Page 938Recorded4/4/2022

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,383DeedBook 6460, Page 1837Recorded10/19/2021

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 5783, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1955