Skip to content

320 Borden AveTrenton, NJ 08610

Built 2007

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Mar 1, 2024

Property Information

Block2384
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page200

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,390
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
12%
Improvement Value:$258,800
88%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,364+63.3%
2024$6,345-21.7%
2023$8,099-10.9%
2022$9,092+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft2,390DeedBook 6550, Page 1516Recorded3/7/2024

Property Sale

SaleMulti
$338,000
DeedBook 5909, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 5197, Page 237