Skip to content

37 E Taylor Ave

Trenton, NJ 08610

Built 2024

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block2387
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page201

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
11%
Improvement Value:$253,700
89%
Total Assessment$283,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,998+909.0%
2024$991+1.2%
2023$979-10.9%
2022$1,099+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 6481, Page 1614Recorded4/13/2022