Skip to content

665 Lafayette AveTrenton, NJ 08610

Built 1951

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Feb 25, 1987

Property Information

Block2390
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page273

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
24%
Improvement Value:$102,300
76%
Total Assessment$134,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,750+6.7%
2024$4,452+1.2%
2023$4,399-11.2%
2022$4,951+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2382, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1951