Skip to content

2375 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1927

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Aug 25, 1994

Property Information

Block2391
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page250

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
20%
Improvement Value:$112,300
80%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,962+6.7%
2024$4,651+1.2%
2023$4,594-11.2%
2022$5,172+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 2850, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1927