Skip to content

2387 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block2391
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page250

Building Details

Building Class27
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,700
25%
Improvement Value:$74,500
75%
Total Assessment$99,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,496+6.7%
2024$3,277+1.2%
2023$3,237-11.2%
2022$3,644+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 2869, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1925