Skip to content

29 Lillian AveTrenton, NJ 08610

Built 1928

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 31, 2006

Property Information

Block2392
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page250

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
30%
Improvement Value:$125,500
70%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,290+6.7%
2024$5,896+1.2%
2023$5,824-11.2%
2022$6,556+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5396, Page 173

Property Sale

SaleMulti
$96,500
DeedBook 2727, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1928