Skip to content

113 Lillian AveTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 27, 2009

Property Information

Block2393
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page249

Building Details

Building Class17
Description2S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,200
32%
Improvement Value:$120,400
68%
Total Assessment$177,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,259+6.7%
2024$5,866+1.2%
2023$5,795-11.2%
2022$6,523+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5988, Page 362

Property Sale

SaleMulti
$247,000
DeedBook 5158, Page 217

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 4090, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1930