Skip to content

63 Irvington Pl

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$105,700
Last Sale Date
Jul 20, 2001

Property Information

Block2398
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page250

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,505
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
32%
Improvement Value:$115,600
68%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,991+6.7%
2024$5,615+1.2%
2023$5,547-11.2%
2022$6,244+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$105,700
DeedBook 4099, Page 144

Property Sale

SaleMulti
$103,500
DeedBook 2555, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1940