Skip to content

40 Lillian Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block2398
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page250

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
30%
Improvement Value:$123,700
70%
Total Assessment$176,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,227+6.7%
2024$5,836+11.9%
2023$5,218-11.2%
2022$5,873+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,232DeedBook 6484, Page 586Recorded5/3/2022

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 6315, Page 721Recorded1/30/2018

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 6206, Page 889Recorded11/14/2014

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 6179, Page 1725Recorded10/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1940