Skip to content

75 Irvington Pl

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 24, 2018

Property Information

Block2398
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page250

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,513
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
29%
Improvement Value:$123,000
71%
Total Assessment$173,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,104+6.7%
2024$5,721+1.2%
2023$5,652-11.2%
2022$6,362+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,513DeedBook 6352, Page 1720Recorded12/21/2018

Property Sale

SaleMulti
$199,000
DeedBook 6028, Page 55

Property Sale

SaleMulti
$131,193
DeedBook 4847, Page 253

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 2932, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1940