Skip to content

203 Irvington PlTrenton, NJ 08610

Built 1943

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block2400
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page248

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,227
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
34%
Improvement Value:$103,600
66%
Total Assessment$157,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,550+6.7%
2024$5,202+1.2%
2023$5,139-11.2%
2022$5,785+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000
Sq Ft1,227DeedBook 6373, Page 396Recorded7/9/2019

Property Sale

SaleMulti
$229,900
DeedBook 5080, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1943