Skip to content

770 Independence Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2014

Property Information

Block2412
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page277

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
30%
Improvement Value:$112,900
70%
Total Assessment$161,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,681+6.7%
2024$5,324+1.2%
2023$5,260-11.2%
2022$5,921+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952