Skip to content

79 Baylor RdTrenton, NJ 08610

Built 1942

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 13, 2020

Property Information

Block2412
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page277

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
31%
Improvement Value:$110,300
69%
Total Assessment$159,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,635+6.7%
2024$5,282+10.8%
2023$4,767-11.2%
2022$5,366+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,044DeedBook 6427, Page 479Recorded1/13/2021

Property Sale

SaleMulti
$198,000
DeedBook 6015, Page 614

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 3673, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1942