Skip to content

7 Soloff Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block2409
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,041
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
33%
Improvement Value:$103,400
67%
Total Assessment$154,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,441+6.7%
2024$5,100+1.2%
2023$5,038-11.2%
2022$5,671+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,041DeedBook 6418, Page 1499Recorded10/21/2020

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 2340, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1952