Skip to content

36 Baylor Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 31, 2022

Property Information

Block2413
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page277

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,099
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
34%
Improvement Value:$97,100
66%
Total Assessment$147,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,198+6.7%
2024$4,872+6.8%
2023$4,563-11.7%
2022$5,168+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,099DeedBook 6508, Page 71Recorded11/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 1952