Skip to content

157 Churchill Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1942

Owner
---
Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block2416
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page251

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage957
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,700
34%
Improvement Value:$112,100
66%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,019+6.7%
2024$5,642+1.2%
2023$5,573-11.2%
2022$6,273+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft957DeedBook 6601, Page 1978Recorded8/26/2025

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 5495, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1942