Skip to content

46 Homestead AveTrenton, NJ 08610

Built 1941

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 24, 2023

Property Information

Block2482
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage941
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
40%
Improvement Value:$90,400
60%
Total Assessment$151,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,335+6.7%
2024$5,001+1.2%
2023$4,940+4.1%
2022$4,743+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft941DeedBook 6515, Page 1983Recorded2/27/2023

Property Sale

Sale
$141,000

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 6258, Page 959Recorded8/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1941